Home >> Sports >> Τελικοί Volley League Ανδρών 2023-24: Φαβορί ο Ολυμπιακός παρά το μειονέκτημα έδρας

Το πρώτο σερβίς στους τελικούς της φετινής Volley League Ανδρών θα δοθεί την Πέμπτη (11/04). Εκεί θα τεθούν αντιμέτωποι ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 3-1 νίκες στην ημιτελική σειρά, την ώρα που ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 νίκες του Μίλωνα στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα έδρας, αφού είχε καταλάβει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Οι δύο ομάδες μετρούν από μία νίκη με 3-1 σετ στο πρωτάθλημα.

«Αιώνιοι» τελικοί τέσσερα χρόνια μετά

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι δύο «αιώνιοι» θα ανταμώσουν στους τελικούς της Volley League τέσσερα χρόνια μετά. Την σεζόν 2019-20, που σημαδεύτηκε από τη διακοπή λόγω του κορονοϊού, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός τέθηκαν αντιμέτωποι στους τελικούς. Στους τελικούς, που διεξήχθησαν κεκλεισμένων των θυρών ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο με 2-0 στη σειρά.

Ήταν η επιστροφή του Παναθηναϊκού στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ μετά από 14 χρόνια και τη σεζόν 2005-2006, όταν και κατέκτησε το πρωτάθλημα με προπονητή τον σπουδαίο Αργεντινό Χαβιέ Βέμπερ.

Τις επόμενες δύο σεζόν το βαρύτιμο τρόπαιο κατέληξε στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα, ωστόσο, δεν διεξήχθησαν πλέι οφς αλλά έγινε νέο μίνι πρωτάθλημα και ο πρωταθλητής στέφθηκε με βαθμολογία.

Τη σεζόν 2022-23 ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στους τελικούς της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά, που είχε και το πλεονέκτημα έδρας, κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-1 στη σειρά.

Με φόρα στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός την περασμένη εβδομάδα κατέκτησε το Κύπελλο νικώντας στον τελικό τον απίθανο Μίλωνα με 3-2 σετ. Ένας τελικός βόλεϊ, που θα τον ζήλευαν και οι προηγμένες, βολεϊκά χώρες, με αγωνία, σασπένς, σπουδαίο θέαμα και ένα κοινό υπέροχο, χωρίς χουλιγκανισμούς στις κερκίδες.

Η κατάκτηση του Κυπέλλου έφτιαξε το κλίμα στον Ολυμπιακό, που μπαίνει με φόρα στους τελικούς και στόχο την κατάκτηση του νταμπλ. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι, είναι φαβορί παρά το μειονέκτημα έδρας, γιατί ο Παναθηναϊκός πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια του και να στηριχθεί σε Κασαμπαλή, Κάμερον, μετά τον τραυματισμό του βασικού του πασαδόρου Ιερεθουέλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκούραστηκε για μια ολόκληρη εβδομάδα, αντίθετα ο Παναθηναϊκός δεν είχε χρόνο για κάτι τέτοιο, αφού ξόδεψε ενέργεια για το ανούσιο Λιγκ Καπ.

Κλειδί το σερβίς

Το δυνατό σημείο του Ολυμπιακού είναι το σερβίς και εκεί θα στηριχτεί, ώστε να φέρει το πρωτάθλημα στον Πειραιά για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Το καλό σερβίς σε συνδυασμό με την αποτελεσματική υποδοχή δίνει την ευκαιρία στους κεντρικούς να τελειώνουν σωστά τις φάσεις μπροστά από το φιλέ. Και ο Ολυμπιακός έχει τον σπουδαίο Τζούριτς και το γίγαντα Γκουσταβάο για τη συγκεκριμένη δουλειά.

Μεγάλοι τελικοί

Προμηνύονται, πάντως, μεγάλοι τελικοί γιατί και ο Παναθηναϊκός έχει σπουδαίους παίκτες αλλά και επειδή όπου κι αν παίζουν οι «αιώνιοι» οι συγκινήσεις και οι εκπλήξεις περισσεύουν.