Home >> Sports >> EURO: Οι αγώνες με τα περισσότερα γκολ

EURO: Οι αγώνες με τα περισσότερα γκολ

Ανέκαθεν στις ποδοσφαιρικές συζητήσεις οι ανατροπές και οι αγώνες με τα περισσότερα γκολ αποτελούσαν κεντρικό αντικείμενο. Είναι βλέπετε το γκολ η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου, αυτό που ιντριγκάρει, συγκινεί και στο τέλος του αγώνα αυτό που στέλνει στον παράδεισο ή στην κόλαση τους φιλάθλους της κάθε ομάδες. Σε αυτό το κείμενο μαζέψαμε και σας παρουσιάζουμε τα παιχνίδια των EURO που έχουν σημειωθεί τα περισσότερα γκολ μέχρι σήμερα.

1960 Ημιτελικός: Γαλλία – Γιουγκοσλαβία 4-5

Το παιχνίδι του εναρκτήριου τουρνουά είχε μια αναμέτρηση που μετά μπορεί να χαρακτηριστεί διαδρομή κόλαση παράδεισος σε λιγότερο από μισή ώρα αγώνα. Η έναρξη του παιχνιδιού βρήκε τη Γαλλία να προηγείται με 2-1 λίγο πριν από το ημίχρονο, ωστόσο, δεν υπήρχαν πολλά σημάδια για την έκρηξη των τερμάτων που θα ακολουθούσε. Οι «τρικολόρ» διπλασίασαν το προβάδισμα τους δύο φορές και μέχρι το 55ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2 με ένα τέταρτο της ώρας να απομένει, ήταν εκείνη η κομβική στιγμή που η Γιουγκοσλαβία ξέσπασε και με τρία γκολ πήρε το παιχνίδι και την πρόκριση.

1976 Ημιτελικός: Γιουγκοσλαβία – Δυτική Γερμανία 2-4 (παράταση)

Με τη Δυτική Γερμανία κολλημένη με την πλάτη στο τοίχο όλα έμοιαζαν χαμένα. Ωστόσο, οι νικητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA του 1974 του Χέλμουτ Σον δεν συνθηκολόγησαν και στα επόμενα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης είχαν φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντιτέρ Μίλερ, ένας από τους πρώτους σκόρερ των Γερμανών στα EURO πέτυχε άλλα δύο γκολ στα τελευταία έξι λεπτά της παράτασης για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του και να φέρει τη Δυτική Γερμανία σε θέση ισχύος και να περάσει στον τελικό.

1996 Φάση Ομίλων: Ρωσία – Τσεχία 3-3

Ένα ματς ανατροπών που παραλίγο να σημάνει το τέλος του EURO 1996 για τους Τσέχους, οι οποίοι ήταν με δυο γκολ μπροστά. Ωστόσο, το προβάδισμά τους εξαφανίστηκε, αμέσως, μετά το ημίχρονο και έμειναν πίσω σκορ με το φωτεινό πίνακα του γηπέδου να λέει πως απομένουν πέντε λεπτά παιχνιδιού. Η ήττα θα σήμαινε την πρόκριση της Ιταλίας από τον τρίτο όμιλο , αλλά ο Βλάντιμιρ Σμίτσερ είχε διαφορετική γνώμη και με το γκολ του κράτησε την ομάδα του μέσα στο κόλπο και μέσα στο EURO.

2000 Φάση Ομίλων: Γιουγκοσλαβία – Ισπανία 3-4

Η Ισπανία φαινόταν ότι είχε ξεμείνει από δυνάμεις. Η ομάδα του Χοσέ Αντόνιο Καμάτσο χρειαζόταν μια νίκη για να περάσει, η Γιουγκοσλαβία είχε μείνει με δέκα παίκτες αλλά ήταν μπροστά στο σκορ με 3-2. Ο αγώνας έμπαινε στον πρόσθετο χρόνο. Το πέναλτι του Μεντίετα έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους Ισπανούς, αλλά έπρεπε να πετύχουν άλλο ένα γκολ. Ο Αλφόνσο Πέρεζ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση και ακολούθησε πανδαιμόνιο. Η Γιουγκοσλαβία, τουλάχιστον, μπορούσε να παρηγορηθεί από το γεγονός ότι πέρασε κι αυτή.

2000 Φάση των 8: Ολλανδία – Γιουγκοσλαβία 6-1

Ήταν, όντως, ιπτάμενοι οι Ολλανδοί σε αυτό το παιχνίδι. Τρία από τα γκολ προήλθαν από τον Πάτρικ Κλάιβερτ, ο οποίος στο απόγειο της καριέρας του, είχε αναπτύξει με τα δίχτυα ερωτική σχέση. Από κοντά ήταν και ο Μαρκ Όβερμαρς. Αν προσθέσουμε σε αυτή την εξίσωση και τον Ράικαρντ θα καταλάβετε γιατί υπέστησαν αυτή τη συντριβή οι Γιουγκοσλάβοι.

2020 Φάση των 16: Κροατία – Ισπανία 3-5 (παράταση)

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω με περίεργο τρόπο λόγω του αυτογκόλ του Πέδρι, η Ισπανία ισοφάρισε πριν από το μεσοδιάστημα και προηγήθηκε με 3-1 με 13 λεπτά να απομένουν και όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Αντίθετα από τη ροή του αγώνα οι Μίσλαβ Όρσιτς (85’) και Μάριο Πάσαλιτς (90+2’) με τα γκολ τους οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση, ο Αλβάρο Μοράτα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Ισπανούς και ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ έβαλε τέλος στις ελπίδες της Κροατίας, κάνοντας την Ισπανία την πρώτη ομάδα που σκοράρει πέντε γκολ σε διαδοχικούς αγώνες σε τελική φάση EURO.

2000 Φάση Ομίλων: Γιουγκοσλαβία – Σλοβενία 3-3

Το να δηλώσει κανείς ότι οι πιθανότητες ήταν με το μέρος της Γιουγκοσλαβία με 30 λεπτά να απομένουν στο παιχνίδι θα ήταν μεγάλο ψέμα. Η Σλοβενία ​​δεν προηγήθηκε μόνο με 3-0 μετά από δύο γκολ του Ζλάτκο Ζάχοβιτς και την κεφαλιά του Μίραν Πάβλιν, αλλά είχε και είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Σίνισα Μιχάιλοβιτς την ίδια ώρα. Ωστόσο, η Γιουγκοσλαβία αποδέχτηκε την ήττα και έφερε το ματς στα ίσα με γκολ στο 67’, στο 70’ και στο 73’.

2004 Φάση Ομίλων: Κροατία – Αγγλία 2-4

Έχοντας πετύχει, ήδη, δυο γκολ για την ομάδα απέναντι στην Ελβετία στο προηγούμενο παιχνίδι της Αγγλίας, ο Γουέιν Ρούνεϊ πραγματικά συστήθηκε στην ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική σκηνή με αυτή του την εμφάνιση. Η ομάδα του Σβεν Γκόραν Έρικσον ήταν πίσω από νωρίς στο σκορ, ωστόσο ο Πολ Σκόουλς ισοφάρισε πριν ο Ρούνεϊ πάρει το όπλο του και βάλει την Αγγλία σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και οι δυο ομάδες προσπάθησαν πολύ αλλά εκείνο το βράδυ το τότε αστέρι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πραγματικά δεν πιανόταν και η Αγγλία πανηγύρισε στο τέλος της αναμέτρησης.

2012 Φάση των 8: Γερμανία – Ελλάδα 4-2

Το άστρο του Γιώργου Σαμαρά είχε ανατείλει, αλλά, συνολικά η Ελλάδα δεν μπορούσε να αξιώσει μια θέση στον ημιτελικό. Ωστόσο, τρία γκολ σε διάστημα δεκατεσσάρων λεπτών με τους Σάμι Κεντίρα, Μίροσλαβ Κλόζε και Μάρκο Ρόις να βρίσκουν δίχτυα δεν αργούν να επαναφέρουν την τάξη στο παιχνίδι. Το πέναλτι του Δημήτρη Σαλπιγγίδη δεν ήταν παρά μια παρηγοριά. Η 15η συνεχόμενη νίκη για τη Γερμανία είναι γεγονός αλλά η συνέχεια απέναντι στην Ιταλία δεν είναι το ίδιο καλή για τους Γερμανούς που γνωρίζουν την ήττα με σκορ 2-1.

2016 Φάση Ομίλων: Ουγγαρία – Πορτογαλία 3-3

Οι φιλοδοξίες της Πορτογαλίας για το EURO 2016 κρέμονταν από μια κλωστή σε ένα αξιοσημείωτο απόγευμα στη Λυών. Τρεις φορές η ομάδα έκπληξη του ομίλου, η Ουγγαρία προηγήθηκε, ωστόσο καμία από αυτές τις φορές δεν έπεισε ότι μπορεί να πάρει το παιχνίδι. Και φτάνει η ώρα που ο Κριστιάνο Ρονάλντο, παίρνει μπροστά και βάζει την ομάδα του σε θέση πρόκρισης, το ήθελαν πολύ οι Πορτογάλοι και ο ίδιος ο Ρονάλντο αυτό το EURO και τρεις εβδομάδες αργότερα τα κατάφεραν, ήταν πρωταθλητές Ευρώπης.

2020 Φάση Ομίλων: Πορτογαλία – Γερμανία 2-4

Η  Γερμανία χρειαζόταν μια απάντηση μετά την ήττα από τη Γαλλία στο εναρκτήριο παιχνίδι της, ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν θα παραδινόταν τόσο εύκολα. Ωστόσο, η προπονητική ανατροπή από την πλευρά του Γιοάχιμ Λεβ ήταν εξίσου εξαιρετική με το ποδόσφαιρο που έπαιξε η ομάδα του. Δύο αυτογκόλ είχαν μπροστά τη Γερμανία πριν από το ημίχρονο, και μετά ανέλαβε ο Ρόμπιν Γκόσενς για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Η απάντηση του Ντιόγκο Ζότα είχε μικρή αξία για την Πορτογαλία και ήρθε όταν όλα πια είχαν κριθεί.

2020 Φάση των 16: Γαλλία – Ελβετία 3-3 (παράταση, πέναλτι: 4-5)

Την ίδια μέρα που η Ισπανία κέρδισε αυτό το θρίλερ με τα οκτώ γκολ κόντρα στην Κροατία, ένα ακόμη παιχνίδι το οποίο θα μείνει στην ιστορία των EURO θα πάει στην παράταση για να κριθεί στο τέλος στα πέναλτι. Η τρομερή κεφαλιά του Χάρις Σεφέροβιτς έδωσε προβάδισμα στην Ελβετία στο ημίχρονο, αλλά τα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά και η εκπληκτική προσπάθεια του Πολ Πογκμπά φάνηκε να οδηγού τη Γαλλία στη νίκη. Ωστόσο, οι Ελβετοί επέστρεψαν με τους Σεφέροβιτς και Γκραβάνοβιτς να στέλνουν τον αγώνα στην παράταση και, τελικά, στα πέναλτι. Ο τερματοφύλακας Γιαν Σόμμερ είχε τον τελευταίο λόγο, σώζοντας το δέκατο πέναλτι  και  χαρίζοντας στην Ελβετία την πρώτη της νίκη στα νοκ άουτ.