Home >> Sports >> Κριστόφ Βαζέχα: Η πολωνική μηχανή των γκολ

Κριστόφ Βαζέχα: Η πολωνική μηχανή των γκολ

Ο Κριστόφ Βαζέχα γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου του 1964 στο Κατοβίτσε της Πολωνίας. Ο Πολωνός αποτελεί μεγάλο κεφάλαιο στο ελληνικό ποδόσφαιρο, αφού στο πέρασμά του από τον Παναθηναϊκό, θεωρήθηκε, αν όχι ο καλύτερος , σίγουρα ένας από τους καλύτερους ξένους ποδοσφαιριστές των ελληνικών γηπέδων. Ο Βαζέχα ξεκίνησε την καριέρα του από την πολωνική Ρουχ Χόρζοβ όπου σε 167 συμμετοχές σημείωσε 66 γκολ.

Το πρώτο συμβόλαιο στα 17

Ο Βαζέχα είχε μπει στη σχολική ομάδα και σιγά σιγά έδειχνε το ταλέντο του. Δεκαεφτά ετών υπέγραψε το πρώτο του συμβόλαιο και τα χρήματα που πήρε ήταν… τρελά γι’ αυτόν, ενώ κλήθηκε και στην Εθνική Ελπίδων. Προβιβάστηκε στην πρώτη ομάδα το 1983 και παρέμεινε στον πολωνικό σύλλογο μέχρι το 1989. Τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο του 1989, αποκτήθηκε από τον Παναθηναϊκό.

Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Παναθηναϊκού

Στην χειμερινή μεταγραφική περίοδο του 1988-1989 ο Παναθηναϊκός αποκτά τον ταλαντούχο Πολωνό με πολλές προσδοκίες για επιτυχίες. Μάλιστα, ο Βαζέχα ήταν στόχος και του αιωνίου αντιπάλου των πρασίνων, του Ολυμπιακού, σύμφωνα με δημοσιεύματα της εποχής. Με την πράσινη φανέλα σημείωσε 390 από τις 557 συνολικά εμφανίσεις της καριέρας του με πολλές και σημαντικές επιτυχίες. Με τα 244 γκολ που πέτυχε βοήθησε στην κατάκτηση πέντε πρωταθλημάτων Ελλάδος και ισάριθμων κυπέλλων. Η ευχέρεια του σκοραρίσματος έκανε τους φίλους του τριφυλλιού να τον αγαπήσουν, αφού τους έδωσε πολλές χαρές. Μία εξ αυτών είναι το μαγικό γκολ που πέτυχε το 1996 στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας απέναντι σε μία από τις πιο ιστορικές ευρωπαϊκές ομάδες, τον Άγιαξ. Το γκολ σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης δίνοντας το προβάδισμα στον  Παναθηναϊκό…

Ένα γκολ που μετατράπηκε σε μεγάλη νίκη και έκανε όλη την Ευρώπη να «παραμιλάει», και αυτό διότι ήταν ένα βήμα από τον τελικό του Champions League. Ωστόσο, οι πράσινοι δεν κατάφεραν να περάσουν από τα ημιτελικά, καθώς στον επαναληπτικό της Αθήνας ηττήθηκαν με 0-3, ολοκληρώνοντας, μια εκπληκτική πορεία στα ευρωπαϊκά γήπεδα τη σεζόν 1995-1996  με πρωταγωνιστή τον Κριστόφ Βαζέχα που τερμάτισε δεύτερος σκόρερ σε ολόκληρη την διοργάνωση πετυχαίνοντας 16 γκολ.

Τα γκολ του Βαζέχα στην Ευρώπη

Αξιόλογη είναι και η επιθετική συγκομιδή του Κριστόφ Βαζέχα σε γκολ στους ευρωπαϊκούς αγώνες. Έχει σημειώσει 25 τέρματα, 12 στο Champions League, 8 στο Κύπελλο UEFA και πέντε στο Κύπελλο Κυπελλούχων, σε 63 συνολικά συμμετοχές. Τα 6 γκολ σε μία σεζόν στο Champions League αποτελούν την κορυφαία συγκομιδή αθλητή ελληνικής ομάδας, στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση (μαζί με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου το 2001-02), με εξαίρεση την επίδοση του Αντώνη Αντωνιάδη με 10 γκολ η οποία επιτεύχθηκε για το Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Στην Εθνική Πολωνίας

Ο Πολωνός αγωνίστηκε και με την Εθνική ομάδα της πατρίδας του 50 φορές, σημειώνοντας 9 γκολ συνολικά.

Τιμητικό βραβείο

Η τρομερή επιθετική δεινότητα του Κριστόφ Βαζέχα ανάγκασε την Διεθνή Ομοσπονδία Ιστορίας του Ποδοσφαίρου να τον τιμήσει το 2001 με το βραβείο του πιο ενεργού σκόρερ (τρίτη θέση).