Home >> EURO 2020 >> Τα στατιστικά του UEFA Euro 2020

Τα στατιστικά του UEFA Euro 2020

To Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020 έγραψε τον επίλογό του το βράδυ της Κυριακής (11/07) με τη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου. Εκεί η Ιταλία επικράτησε 3-2 της Δανίας στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας και παράταση) και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1968.

Με τον τελικό του Γουέμπλεϊ ανάμεσα στην Ιταλία και την Αγγλία να περνάει στο πάνθεον της ιστορίας, αυτό που μπορούμε να πούμε για το UEFA Euro 2020 είναι ότι αποζημίωσε και με το παραπάνω τους εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλους σε όλη την Ευρώπη που “διψούσαν” για μπάλα. Στο UEFA Euro 2020 παίχτηκε ποδόσφαιρο πολύ υψηλού επιπέδου, αντάξιο της ιστορίας της διοργάνωσης.

142 γκολ σε 51 ματς

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020 συνολικά σημειώθηκαν 142 γκολ σε 51 ματς, συμπεριλαμβανομένου και του τελικού της διοργάνωσης στο Γουέμπλεϊ. Αυτό σημαίνει 2,78 γκολ ανά παιχνίδι, με τα περισσότερα (30) να σημειώνονται στο χρονικό διάστημα 46′-60′. 13 γκολ σημειώθηκαν στο χρονικό διάστημα 1′-15′, 16 γκολ στο χρονικό διάστημα 16′-30′, 23 γκολ στο χρονικό διάστημα 31′-45′, 24 γκολ στο χρονικό διάστημα 61′-75′, 29 γκολ στο χρονικό διάστημα 76′-90′, ενώ 7 γκολ σημειώθηκαν στην παράταση.

Τα 2-3 γκολ κυριάρχησαν στα ματς του UEFA Euro 2020

26 από τα 51 ματς στο UEFA Euro 2020 έληξαν 2-3 γκολ. Ανάμεσα σε αυτά τα ματς συμπεριλαμβάνεται και ο τελικός της διοργάνωσης. Από κει και πέρα 0-1 γκολ έληξαν 11 παιχνίδια, 4-6 γκολ έληξαν 14 παιχνίδια, ενώ 7+ γκολ δεν είδαμε να σημειώνεται σε κανένα από τα 51 ματς. Το Goal/Goal εμφανίστηκε στα 25 από τα 51 ματς του UEFA Euro 2020, ενώ No Goal έληξαν 26 παιχνίδια.

Αποτέλεσμα ημιχρόνου και ημίχρονα – τελικά

Στο UEFA Euro 2020 ο άσος στο ημίχρονο εμφανίστηκε στα 12 από τα 51 ματς. Χ ημίχρονο έληξαν τα 20 από τα 51 ματς, ενώ το διπλό στο ημίχρονο εμφανίστηκε σε 19 παιχνίδια. Σε ό,τι αφορά τα ημίχρονα – τελικά είχαμε 1/1 σε 9 ματς, Χ/1 σε 6 ματς, 2/1 σε 0 ματς, Χ/Χ σε 9 ματς, 1/Χ σε 2 ματς, 2/Χ σε 5 ματς, 2/2 σε 14 ματς, Χ/2 σε 5 ματς και 1/2 σε 1 ματς.

Over – Under στο UEFA Euro 2020

Over 1,5 goals έληξαν τα 38 από τα 51 παιχνίδια στο UEFA Euro 2020, under 1,5 goals έληξαν 12 παιχνίδια, over 2,5 goals έληξαν 24 παιχνίδια, under 2,5 goals έληξαν 27 παιχνίδια, over 3,5 goals έληξαν 14 ματς και under 3,5 goals ήρθαν 36 παιχνίδια.

Ακριβή Σκορ στη διοργάνωση

Ένα στοιχείο που επίσης είναι σημαντικό έχει να κάνει με τα ακριβή σκορ που είχαμε στη διοργάνωση. 0-0 έληξαν 3 αγώνες, 1-0 έληξαν 5 αγώνες, 0-1 έληξαν 4 αγώνες, 1-1 έληξαν 9 αγώνες, 0-2 έληξαν 4 αγώνες, 1-2 έληξαν 4 αγώνες, 2-0 έληξαν 2 αγώνες, 2-1 σε μόλις 1 ματς, 0-3 ολοκληρώθηκαν 3 αγώνες, 3-0 ολοκληρώθηκαν 2 αγώνες, 3-1 ήρθαν 3 αγώνες, 0-4 ήρθαν 2 αγώνες. Επίσης, 2-2 έληξαν 2 αγώνες, 3-2 έληξαν 2 αγώνες. Επιπλέον, το 1-4 εμφανίστηκε σε 1 ματς, το 0-5 σε 1 ματς, το 2-4 σε 1 ματς, ενώ 3-3 έληξαν 2 ματς.

Πρώτος σκόρερ του UEFA Euro 2020 ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Πρώτος σκόρερ του UEFA Euro 2020 αναδείχθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο της εθνικής Πορτογαλίας με 5 γκολ. Στο σημείο αυτό αξίζει να τονιστεί ότι 5 γκολ στο τουρνουά κατάφερε να πετύχει και ο Πάτρικ Σικ της Τσεχίας, ωστόσο δεν μοιράστηκε το βραβείο με τον μεσοεπιθετικό της Γιουβέντους για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι γιατί ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε και 1 ασίστ. Αντίθετα, ο Πάτρικ Σικ δεν σημείωσε κάποια. Επιπρόσθετα, άλλο ένα κριτήριο, είναι τα λεπτά συμμετοχής, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, να έχει παίξει λιγότερο (360 λεπτά παρουσίας στο UEFA Euro 2020), ενώ ο Πάτρικ Σικ να έχει παίξει περισσότερο (404 λεπτά παρουσίας στο UEFA Euro 2020).

Τα αυτογκόλ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020

Τέλος, σημειώθηκαν και 11 αυτογκόλ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2020. Από 1 αυτογκόλ είχαν οι Ντεμιράλ (Τουρκία), Σέζνι (Πολωνία), Χούμελς (Γερμανία), Ρούμπεν Ντίας (Πορτογαλία), Γκερέιρο (Πορτογαλία), Χραντέσκι (Φινλανδία), Ντουμπράβκα (Σλοβακία), Κούτσκα (Σλοβακία), Πέδρι (Ισπανία), Ζακάρια (Ελβετία) και Κιάερ (Δανία).